Fairchild Semiconductor RURP15100
RURP15100 picture photo
Mfg. Part Number
RURP15100
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 1KV 15A TO220AC
Datasheet Download
RURP15100.pdf
Availability of RURP15100
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RURP15100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RURP15100
Internal Part NumberEIS-RURP15100
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)1000V (1kV)
Current - Average Rectified (Io)15A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.8V @ 15A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)125ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 1000V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-2
Supplier Device PackageTO-220AC
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RURP15100
Related LinksRURP, RURP15100 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
RURP15100 Details Description
Related parts for RURP15100
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 12W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC INVERTER HEX TTL 14-SOEIAJ datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
RES SMD 63.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 100 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf