Fairchild Semiconductor RURU15060
RURU15060 picture photo
Mfg. Part Number
RURU15060
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE GEN PURP 600V 150A TO218
Datasheet Download
RURU15060.pdf
Availability of RURU15060
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RURU15060 Order Process
Ship out your order
Specifications of RURU15060
Internal Part NumberEIS-RURU15060
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package30
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingTube
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)600V
Current - Average Rectified (Io)150A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.6V @ 150A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)100ns
Current - Reverse Leakage @ Vr250µA @ 600V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-218-1
Supplier Device PackageTO-218
Operating Temperature - Junction-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RURU15060
Related LinksRURU, RURU15060 Datasheet, Fairchild Semiconductor Distributor
RURU15060 Details Description
Related parts for RURU15060
FIXED IND 8.2UH 3.2A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
IC REG LDO 1V 1A 8MSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.3A MLP33-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 5.76 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SL SURFACE COND DISC 4" A MED datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
PRECISION CLAMP datasheet.pdf
CAP FILM 0.0051UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf