TE Connectivity Raychem Circuit Protection RUSBF120
RUSBF120 picture photo
Mfg. Part Number
RUSBF120
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
FUSE USB RESETTABLE 1.20A HOLD
Datasheet Download
RUSBF120.pdf
Availability of RUSBF120
QUANTITY
RUSBF120 Order Process
Ship out your order
Specifications of RUSBF120
Internal Part NumberEIS-RUSBF120
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCircuit Protection Products
Video FileTE Connectivity PolySwitch Devices -- Another Geek Moment
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPolySwitch®
PackagingBulk
Voltage - Max6V
Current - Max40A
Current - Hold (Ih) (Max)1.2A
Current - Trip (It)2A
R Min/Max0.070 ~ 0.080 Ohm
Time to Trip0.5s
Package / CaseRadial, Disc
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RUSBF120
Related LinksRUSB, RUSBF120 Datasheet, TE Connectivity Raychem Circuit Protection Distributor
RUSBF120 Details Description
Related parts for RUSBF120
RES ARRAY 4 RES 270K OHM 2012 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 6POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 0805 datasheet.pdf
FUSE BLOCK BLADE 30A PANEL MNT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC MCU ARM 2MB FLASH 337BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 35V SMD datasheet.pdf