Recom Power RV-1205D/P/R6.4
RV-1205D/P/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1205D/P/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-05VOUT
Datasheet Download
RV-1205D/P/R6.4.pdf
Availability of RV-1205D/P/R6.4
QUANTITY
RV-1205D/P/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1205D/P/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-1205D/P/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-5V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)200mA, 200mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1205D/P/R6.4
Related LinksRV-1205, RV-1205D/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1205D/P/R6.4 Details Description
Related parts for RV-1205D/P/R6.4
DIODE ZENER 20V 150MW SMINI2 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
ADC 8BIT 1CH 200KSPS 6-LLP datasheet.pdf
RES SMD 3.12K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
RES 0.715 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY MAT 1000X1000MM datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 0.5% 1/5W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T766 datasheet.pdf
CAP FILM 200NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf