Recom Power RV-1205S/P/R6.4
RV-1205S/P/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1205S/P/R6.4
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN 05VOUT
Datasheet Download
RV-1205S/P/R6.4.pdf
Availability of RV-1205S/P/R6.4
QUANTITY
RV-1205S/P/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1205S/P/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-1205S/P/R6.4
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1205S/P/R6.4
Related LinksRV-1205, RV-1205S/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1205S/P/R6.4 Details Description
Related parts for RV-1205S/P/R6.4
IGBT 600V 85A 350W SUPER247 datasheet.pdf
RES SMD 5.36K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125 SQ WW datasheet.pdf
SENS OPTO SLOT 3.18MM TRANS THRU datasheet.pdf
RES SMD 1.43K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS W/SKT BOX datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 210 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 360MA 740 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf