Recom Power RV-1209D/P/R8
RV-1209D/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1209D/P/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-09VOUT
Datasheet Download
RV-1209D/P/R8.pdf
Availability of RV-1209D/P/R8
QUANTITY
RV-1209D/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1209D/P/R8
Internal Part NumberEIS-RV-1209D/P/R8
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)111mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency84%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1209D/P/R8
Related LinksRV-120, RV-1209D/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1209D/P/R8 Details Description
Related parts for RV-1209D/P/R8
MOSFET 2N-CH 20V 5.2A 8TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A SOT25 datasheet.pdf
RES SMD 7.5 OHM 1W 1812 WIDE datasheet.pdf
TAPE VHB ACRYLIC FOAM 1" X 5YD datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485 8-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES ARRAY 10 RES 680 OHM 11SIP datasheet.pdf
CONN DUST CAP FOR MULTI SERIES datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X35MM L-TAB datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 420W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf