Recom Power RV-1215D/P/R8
RV-1215D/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1215D/P/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 12VIN +/-15VOUT
Datasheet Download
RV-1215D/P/R8.pdf
Availability of RV-1215D/P/R8
QUANTITY
RV-1215D/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1215D/P/R8
Internal Part NumberEIS-RV-1215D/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 66mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1215D/P/R8
Related LinksRV-121, RV-1215D/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1215D/P/R8 Details Description
Related parts for RV-1215D/P/R8
RELAY OPTO AC/DC 80V 120MA 8-SMD datasheet.pdf
CAP CER 36PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
RES MO 1W 806 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 25K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 12A SPDT datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 500MA 530 MOHM datasheet.pdf
CONN HDR 98POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf