Recom Power RV-1505S/P/R8
RV-1505S/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-1505S/P/R8
Brief Description
CONV DC/DC 2W 15VIN 05VOUT
Datasheet Download
RV-1505S/P/R8.pdf
Availability of RV-1505S/P/R8
QUANTITY
RV-1505S/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-1505S/P/R8
Internal Part NumberEIS-RV-1505S/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)13.5V
Voltage - Input (Max)16.5V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)400mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency80%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-1505S/P/R8
Related LinksRV-150, RV-1505S/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-1505S/P/R8 Details Description
Related parts for RV-1505S/P/R8
SWITCH KNOB ILLUM 2POS SPST YEL datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4.8V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP FILM 10000PF 10% 760VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 0.90PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS 750W 200V datasheet.pdf
HEADER GOLD 10POS ROW datasheet.pdf
RES 133 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 22POS PIN datasheet.pdf
IC MMIC AMP 1W 8HVSON datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf