Recom Power RV-243.3S/R6.4
RV-243.3S/R6.4 picture photo
Mfg. Part Number
RV-243.3S/R6.4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 24VIN 3.3VOUT
Datasheet Download
RV-243.3S/R6.4.pdf
Availability of RV-243.3S/R6.4
QUANTITY
RV-243.3S/R6.4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-243.3S/R6.4
Internal Part NumberEIS-RV-243.3S/R6.4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21.6V
Voltage - Input (Max)26.4V
Voltage - Output 13.3V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)600mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation6.4kV (6400V)
Features-
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency70 ~ 78%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-243.3S/R6.4
Related LinksRV-243., RV-243.3S/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-243.3S/R6.4 Details Description
Related parts for RV-243.3S/R6.4
CONN RCPT 25POS .100" SGL PCB datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
RES SMD 4.3M OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 26.7KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
RES 2.75K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
HPP V4 POWER INSERT CRIMP 250V/1 datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 47V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 71A U8FL datasheet.pdf