| Internal Part Number | EIS-RV-3.309D/P/R6.4 | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RV/R | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 2 | |
| Voltage - Input (Min) | 3V | |
| Voltage - Input (Max) | 3.6V | |
| Voltage - Output 1 | 9V | |
| Voltage - Output 2 | -9V | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 111mA, 111mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 6.4kV (6400V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Package / Case | 24-DIP Module (14 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 84% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | RV-3.309D/P/R6.4 | |
| Related Links | RV-3.309, RV-3.309D/P/R6.4 Datasheet, Recom Power Distributor | |
 | 929834-04-14 | CONN HEADER .100 SNGL STR 14POS | datasheet.pdf | |