Recom Power RV-3.309S/P/R8
RV-3.309S/P/R8 picture photo
Mfg. Part Number
RV-3.309S/P/R8
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 2W 3.3VIN 9VOUT
Datasheet Download
RV-3.309S/P/R8.pdf
Availability of RV-3.309S/P/R8
QUANTITY
RV-3.309S/P/R8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RV-3.309S/P/R8
Internal Part NumberEIS-RV-3.309S/P/R8
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
High Isolation Medical Grade DC-DC Converters
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RV/R
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 19V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)222mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation8kV (8000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (14 Leads)
Size / Dimension1.27" L x 0.58" W x 0.45" H (32.4mm x 14.7mm x 11.4mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency85%
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV-3.309S/P/R8
Related LinksRV-3.30, RV-3.309S/P/R8 Datasheet, Recom Power Distributor
RV-3.309S/P/R8 Details Description
Related parts for RV-3.309S/P/R8
RES SMD 1.58K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 3.3V CMOS 5VSOF datasheet.pdf
CAP CER 0.39UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
RES MO 3W 51 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DIFFERENTIAL LINE TXRX 16SO datasheet.pdf
FAN AXIAL 92.5X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
L37-3 SHEET 300X300X0.3MM datasheet.pdf
8-WAY PLUG PANEL MNT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf
RJ45 OVERMOLDED PATCH CABLE CAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf