Precision Electronic Components Ltd RV4LAYSA251A
RV4LAYSA251A picture photo
Mfg. Part Number
RV4LAYSA251A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV4LAYSA251A.pdf
Availability of RV4LAYSA251A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RV4LAYSA251A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV4LAYSA251A
Internal Part NumberEIS-RV4LAYSA251A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRV4
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV4LAYSA251A
Related LinksRV4LAY, RV4LAYSA251A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV4LAYSA251A Details Description
Related parts for RV4LAYSA251A
IDC CABLE - MKC60K/MC60M/MKC60K datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS FEMALE PANEL #20 datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 22POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 150A 600V TO200AB datasheet.pdf