Precision Electronic Components Ltd RV4LAYSA254A
RV4LAYSA254A picture photo
Mfg. Part Number
RV4LAYSA254A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 250K OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV4LAYSA254A.pdf
Availability of RV4LAYSA254A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RV4LAYSA254A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV4LAYSA254A
Internal Part NumberEIS-RV4LAYSA254A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRV4
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation314°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV4LAYSA254A
Related LinksRV4LAY, RV4LAYSA254A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV4LAYSA254A Details Description
Related parts for RV4LAYSA254A
CONN HEADER 6POS 1.25MM VERT TIN datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 28SDIP datasheet.pdf
TIP HOT KNIFE FOR PORTASOL P1C datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 3.15A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 536 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 210MA 2.44 OHM datasheet.pdf
CABLE DUCT BRACKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf