Precision Electronic Components Ltd RV4NAYSD151A
RV4NAYSD151A picture photo
Mfg. Part Number
RV4NAYSD151A
Brief Description
POT 150 OHM 2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV4NAYSD151A.pdf
Availability of RV4NAYSD151A
QUANTITY
RV4NAYSD151A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV4NAYSD151A
Internal Part NumberEIS-RV4NAYSD151A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
TaperLinear
Resistance (Ohms)150
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.249" (6.32mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV4NAYSD151A
Related LinksRV4NAY, RV4NAYSD151A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV4NAYSD151A Details Description
Related parts for RV4NAYSD151A
IC TRANSLATOR HEX LP 24-CERPACK datasheet.pdf
Crystal 16.3840MHz 30ppm 18pF 120 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIS M20 4-20MA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CABLE CX4-CX4 DDR 4CH LSZH 6M datasheet.pdf
RES 17.9K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 357K OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 953K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 250KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf