Precision Electronic Components Ltd RV6NAYSD103A
RV6NAYSD103A picture photo
Mfg. Part Number
RV6NAYSD103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV6NAYSD103A.pdf
Availability of RV6NAYSD103A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RV6NAYSD103A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV6NAYSD103A
Internal Part NumberEIS-RV6NAYSD103A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRV6
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV6NAYSD103A
Related LinksRV6NAY, RV6NAYSD103A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV6NAYSD103A Details Description
Related parts for RV6NAYSD103A
JUMPER-H1506TR/A3049A/H1506TR 8" datasheet.pdf
SCR MOD PWR 600V 25A ADD-A-PAK datasheet.pdf
OPT FIBER SUPT BASE SCREW MNT FR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 datasheet.pdf
RES MO 2W 39K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 18UH 155MA 2.7 OHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 20PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf