Precision Electronic Components Ltd RV6NAYSD103A
RV6NAYSD103A picture photo
Mfg. Part Number
RV6NAYSD103A
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Datasheet Download
RV6NAYSD103A.pdf
Availability of RV6NAYSD103A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RV6NAYSD103A Order Process
Ship out your order
Specifications of RV6NAYSD103A
Internal Part NumberEIS-RV6NAYSD103A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesRV6
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient-
Number of Turns1
Rotation295°
Adjustment Type-
Resistive MaterialCarbon
Termination StyleSolder Lug
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.125" (3.18mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RV6NAYSD103A
Related LinksRV6NAY, RV6NAYSD103A Datasheet, Precision Electronic Components Ltd Distributor
RV6NAYSD103A Details Description
Related parts for RV6NAYSD103A
TVS DIODE 36VWM 62.69VC AXIAL datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS TRI ST 100PPM datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 12POS .156 GRN datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 1812 datasheet.pdf
BOARD SHIELD 1.032X1.032" COVER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FINISHING WHEEL 16X4X10" 6A CRS datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
108TX-HV-MDR; MDR OPTION datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf