Nichicon RVB0J151MNG
RVB0J151MNG picture photo
Mfg. Part Number
RVB0J151MNG
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 150UF 20% 6.3V SMD
Datasheet Download
RVB0J151MNG.pdf
Availability of RVB0J151MNG
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
RVB0J151MNG Order Process
Ship out your order
Specifications of RVB0J151MNG
Internal Part NumberEIS-RVB0J151MNG
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesFPCAP, VB
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage Rating6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)20 mOhm
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
Applications-
Ripple Current2.4A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.118" (3.00mm)
Surface Mount Land Size0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RVB0J151MNG
Related LinksRVB0J, RVB0J151MNG Datasheet, Nichicon Distributor
RVB0J151MNG Details Description
Related parts for RVB0J151MNG
CONN PLUG IDT 2POS 2.5MM PCB datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 500W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.261 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf