Stackpole Electronics Inc. RVC2010KT47R0
RVC2010KT47R0 picture photo
Mfg. Part Number
RVC2010KT47R0
Brief Description
RES SMD 47 OHM 10% 1/2W 2010
Datasheet Download
RVC2010KT47R0.pdf
Availability of RVC2010KT47R0
QUANTITY
RVC2010KT47R0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RVC2010KT47R0
Internal Part NumberEIS-RVC2010KT47R0
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)47
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Height0.026" (0.65mm)