E-Switch RVWG46D1100
RVWG46D1100 picture photo
Mfg. Part Number
RVWG46D1100
Manufacturer
Product Category
Rocker Switches
Brief Description
SWITCH ROCKER DPDT 20A 125V
Datasheet Download
RVWG46D1100.pdf
Availability of RVWG46D1100
QUANTITY
RVWG46D1100 Order Process
Ship out your order
Specifications of RVWG46D1100
Internal Part NumberEIS-RVWG46D1100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRocker Switches
SeriesRVW, LAMB
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Current Rating20A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeConcave (Curved)
Color - Actuator/CapBlack
Actuator MarkingNo Marking
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Features-
Panel Cutout DimensionsRectangular - 36.80mm x 21.00mm
Operating Temperature-20°C ~ 55°C
Mechanical Life-
Electrical Life6,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RVWG46D1100
Related LinksRVWG4, RVWG46D1100 Datasheet, E-Switch Distributor
RVWG46D1100 Details Description
Related parts for RVWG46D1100
CAP CER 1UF 16V X7R 0612 datasheet.pdf
CONN SOCKET 50POS .050" GOLD datasheet.pdf
CAP CER 5100PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 7A 250VAC 60VDC SMD datasheet.pdf
FERRITE CORE TOROID 2.77UH N30 datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 1% 1/4W MELF datasheet.pdf
CODEWHEEL 2CH 100CPR 5MM datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X5.84MM datasheet.pdf
IC MCU ARM 3MB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
MINI BOX RCPT ASSY 100 POS datasheet.pdf
RASPBERRY PI GPIO EXPND MOD datasheet.pdf
150UF 63V 10X20 105C RAD datasheet.pdf