| Internal Part Number | EIS-RW-483.3S/SMD | |
| PCN Design/Specification | RW‐xxxxS/SMD Series Case Design Sep/2014 | |
| Standard Package | 15 | |
| Category | Power Supplies - Board Mount | |
| Family | DC DC Converters | |
| Series | ECONOLINE RW-S | |
| Packaging | Tube | |
| Type | Isolated Module | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 650mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 3W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 24-SMD Module (13 Leads) | |
| Size / Dimension | 1.26" L x 0.57" W x 0.40" H (32.0mm x 14.5mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 80°C | |
| Efficiency | 73% | |
| Power (Watts) - Max | 2.15W | |