Ohmite RW0S6BB100RFET
RW0S6BB100RFET picture photo
Mfg. Part Number
RW0S6BB100RFET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100 OHM 1% 0.6W 2010
Datasheet Download
RW0S6BB100RFET.pdf
Availability of RW0S6BB100RFET
QUANTITY
RW0S6BB100RFET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW0S6BB100RFET
Internal Part NumberEIS-RW0S6BB100RFET
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.202" L x 0.100" W (5.14mm x 2.54mm)
Height0.140" (3.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW0S6BB100RFET
Related LinksRW0S6BB, RW0S6BB100RFET Datasheet, Ohmite Distributor
RW0S6BB100RFET Details Description
Related parts for RW0S6BB100RFET
IC DUAL UART 64BYTE FIFO 44-PLCC datasheet.pdf
IC REG CTRLR BST FLYBK PWM 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 15.8KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 15VOUT 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125" datasheet.pdf