Ohmite RW0S6BBR010FE
RW0S6BBR010FE picture photo
Mfg. Part Number
RW0S6BBR010FE
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 1% 0.6W 2010
Datasheet Download
RW0S6BBR010FE.pdf
Availability of RW0S6BBR010FE
QUANTITY
RW0S6BBR010FE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW0S6BBR010FE
Internal Part NumberEIS-RW0S6BBR010FE
Standard Package200
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.202" L x 0.100" W (5.14mm x 2.54mm)
Height0.140" (3.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW0S6BBR010FE
Related LinksRW0S6B, RW0S6BBR010FE Datasheet, Ohmite Distributor
RW0S6BBR010FE Details Description
Related parts for RW0S6BBR010FE
COIL CHOKE 39MH 1.2A PIN datasheet.pdf
IC ADC 18BIT LP 28-SSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
FUSE T/D PLUG TYPE S 1.25A 125V datasheet.pdf
CARD MARKER K datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
FUSE 600A 1000V 3L PV BOLT-IN VE datasheet.pdf