Rohm Semiconductor RW1C025ZPT2CR
RW1C025ZPT2CR picture photo
Mfg. Part Number
RW1C025ZPT2CR
Manufacturer
Product Category
FETs - Single
Brief Description
MOSFET P-CH 20V 2.5A WEMT6
Datasheet Download
RW1C025ZPT2CR.pdf
Availability of RW1C025ZPT2CR
QUANTITY
RW1C025ZPT2CR Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1C025ZPT2CR
Internal Part NumberEIS-RW1C025ZPT2CR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package8,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyFETs - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
FET TypeMOSFET P-Channel, Metal Oxide
FET FeatureLogic Level Gate, 1.5V Drive
Drain to Source Voltage (Vdss)20V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.5A (Ta)
Rds On (Max) @ Id, Vgs65 mOhm @ 2.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 1mA
Gate Charge (Qg) @ Vgs21nC @ 4.5V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds1300pF @ 10V
Power - Max700mW
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-563, SOT-666
Supplier Device Package6-WEMT
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1C025ZPT2CR
Related LinksRW1C02, RW1C025ZPT2CR Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
RW1C025ZPT2CR Details Description
Related parts for RW1C025ZPT2CR
CONN HEADER .100 SNGL STR 18POS datasheet.pdf
CAP TRIMMER 2-18PF 100V TH datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .125 SQ WW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
LIGHT PIPE BRIGHT SGL POS RA SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf