Ohmite RW1S0BAR015F
RW1S0BAR015F picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR015F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR015F.pdf
Availability of RW1S0BAR015F
QUANTITY
RW1S0BAR015F Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR015F
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR015F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR015F
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR015F Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR015F Details Description
Related parts for RW1S0BAR015F
IGBT 400V 45W IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS R/A .100 30GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 50UF 50V AXIAL datasheet.pdf
IC VREG ALTERNATOR MULTIWATT8 datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount HC49/US 3 Lead datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 160PQFP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP TANT 680UF 6.3V 20% 2917 datasheet.pdf