Ohmite RW1S0BAR015F
RW1S0BAR015F picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR015F
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.015 OHM 1% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR015F.pdf
Availability of RW1S0BAR015F
QUANTITY
RW1S0BAR015F Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR015F
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR015F
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.015
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR015F
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR015F Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR015F Details Description
Related parts for RW1S0BAR015F
IC REG LDO ADJ 1.5A TO263-5 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 18POS 5.08MM datasheet.pdf