Ohmite RW1S0BAR036J
RW1S0BAR036J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR036J
Brief Description
RES SMD 0.036 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR036J.pdf
Availability of RW1S0BAR036J
QUANTITY
RW1S0BAR036J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR036J
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR036J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.036
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR036J
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR036J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR036J Details Description
Related parts for RW1S0BAR036J
RELAY GEN PURPOSE DPDT 1A 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SHIELD FINGER 0820 N-B WITH SE datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG RED 100' datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0075UF RADIAL datasheet.pdf