Ohmite RW1S0BAR075JE
RW1S0BAR075JE picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR075JE
Brief Description
RES SMD 0.075 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR075JE.pdf
Availability of RW1S0BAR075JE
QUANTITY
RW1S0BAR075JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR075JE
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR075JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR075JE
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR075JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR075JE Details Description
Related parts for RW1S0BAR075JE
DIN CONN RCPT 32 POS 2 ROW R ANG datasheet.pdf
PUSH SPACER CUP-TEARDROP 1/4" datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
DIN-SGNL HI VOLTAGE F 28KV SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 70POS .100" DL GOLD datasheet.pdf