Ohmite RW1S0BAR470J
RW1S0BAR470J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0BAR470J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.47 OHM 5% 1W J LEAD
Datasheet Download
RW1S0BAR470J.pdf
Availability of RW1S0BAR470J
QUANTITY
RW1S0BAR470J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0BAR470J
Internal Part NumberEIS-RW1S0BAR470J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.47
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case2512 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.246" L x 0.136" W (6.25mm x 3.45mm)
Height0.141" (3.58mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0BAR470J
Related LinksRW1S0B, RW1S0BAR470J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0BAR470J Details Description
Related parts for RW1S0BAR470J
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 2POS DL 30GOLD datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 340MA 1.512 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 30V 40A PWRPAIR datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.1A 64.1 MOHM datasheet.pdf
ASSY RECT 90A 600V STD REC datasheet.pdf
TVS DIODE 198VWM 319.8VC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 1% 63VDC AXIAL datasheet.pdf