Ohmite RW1S0CKR010DET
RW1S0CKR010DET picture photo
Mfg. Part Number
RW1S0CKR010DET
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 0.5% 1W 4324
Datasheet Download
RW1S0CKR010DET.pdf
Availability of RW1S0CKR010DET
QUANTITY
RW1S0CKR010DET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S0CKR010DET
Internal Part NumberEIS-RW1S0CKR010DET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW1S0CK
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±0.5%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesCurrent Sense, Flame Proof, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case4324 J-Lead (4 Terminals)
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.425" L x 0.244" W (10.80mm x 6.20mm)
Height0.091" (2.30mm)
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S0CKR010DET
Related LinksRW1S0CK, RW1S0CKR010DET Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S0CKR010DET Details Description
Related parts for RW1S0CKR010DET
BATTERY CONTACT SPRING C&D CELL datasheet.pdf
IC FIFO 2048X18 SYNC 10NS 64TQFP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 250V X7R 1210 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 100PF 500V NP0 RADIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 35A SM6 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 76POS datasheet.pdf