Ohmite RW1S5CAR040JT
RW1S5CAR040JT picture photo
Mfg. Part Number
RW1S5CAR040JT
Brief Description
RES SMD 0.04 OHM 5% 1.5W J LEAD
Datasheet Download
RW1S5CAR040JT.pdf
Availability of RW1S5CAR040JT
QUANTITY
RW1S5CAR040JT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S5CAR040JT
Internal Part NumberEIS-RW1S5CAR040JT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.04
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S5CAR040JT
Related LinksRW1S5C, RW1S5CAR040JT Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S5CAR040JT Details Description
Related parts for RW1S5CAR040JT
IC REG BUCK SEPIC 5V 4.5A 8SOIC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 75A TO220AB datasheet.pdf
IC 1-OF-8 DECODER 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA 1005 datasheet.pdf
ENCODER 9 CYCLE GRAY CODE PCB datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 12A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
LED WHITE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf