Ohmite RW1S5CAR100J
RW1S5CAR100J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S5CAR100J
Brief Description
RES SMD 0.1 OHM 5% 1.5W J LEAD
Datasheet Download
RW1S5CAR100J.pdf
Availability of RW1S5CAR100J
QUANTITY
RW1S5CAR100J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S5CAR100J
Internal Part NumberEIS-RW1S5CAR100J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.1
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S5CAR100J
Related LinksRW1S5C, RW1S5CAR100J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S5CAR100J Details Description
Related parts for RW1S5CAR100J
CONN HEADER 100POS .6MM GOLD datasheet.pdf
MARKER SHEET 20 STRIPS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 915MA 370 MOHM datasheet.pdf