Ohmite RW1S5CAR200JT
RW1S5CAR200JT picture photo
Mfg. Part Number
RW1S5CAR200JT
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 1.5W J LEAD
Datasheet Download
RW1S5CAR200JT.pdf
Availability of RW1S5CAR200JT
QUANTITY
RW1S5CAR200JT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S5CAR200JT
Internal Part NumberEIS-RW1S5CAR200JT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S5CAR200JT
Related LinksRW1S5C, RW1S5CAR200JT Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S5CAR200JT Details Description
Related parts for RW1S5CAR200JT
IC OPAMP DIFF 200MHZ 28SSOP datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 47UF 20% 6.3V 1210 datasheet.pdf
INDICATOR NEON AMBER PANEL MNT datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
BUMPER SQU 0.81"L X 0.81"W WHT datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZD50 PG29 datasheet.pdf
IC DESERIALIZER GMSL 3.12GBPS datasheet.pdf
750 TB SPRING PLUG datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M R/A ASSY datasheet.pdf
CONN HDR 4POS + PWR SMD datasheet.pdf
3300UF 10V 12,5X20 datasheet.pdf