Ohmite RW1S5CAR500J
RW1S5CAR500J picture photo
Mfg. Part Number
RW1S5CAR500J
Brief Description
RES SMD 0.5 OHM 5% 1.5W J LEAD
Datasheet Download
RW1S5CAR500J.pdf
Availability of RW1S5CAR500J
QUANTITY
RW1S5CAR500J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW1S5CAR500J
Internal Part NumberEIS-RW1S5CAR500J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.5
Tolerance±5%
Power (Watts)1.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case3916 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.394" L x 0.159" W (10.01mm x 4.04mm)
Height0.164" (4.17mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW1S5CAR500J
Related LinksRW1S5C, RW1S5CAR500J Datasheet, Ohmite Distributor
RW1S5CAR500J Details Description
Related parts for RW1S5CAR500J
IC CLK PLL SYNC 25-400MHZ 28PLCC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 16KB FLASH 28QFNS datasheet.pdf
CARD MALE EXTENDER .156 56POS AU datasheet.pdf
CHISEL HI-THERMAL TIP 1MM 600DEG datasheet.pdf
24CIR MTA100 ASSY TAPE LF datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A TO220-FP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 55POS datasheet.pdf
RES 374K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 15A DPAK datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NPO 0402 datasheet.pdf