| Internal Part Number | EIS-RW2-483.3S/SMD | |
| Standard Package | 20 | |
| Number of Outputs | 1 | |
| Voltage - Input (Min) | 36V | |
| Voltage - Input (Max) | 72V | |
| Voltage - Output 1 | 3.3V | |
| Voltage - Output 2 | - | |
| Voltage - Output 3 | - | |
| Current - Output (Max) | 500mA | |
| Power (Watts) - Manufacture Series | 2W | |
| Voltage - Isolation | 1kV (1000V) | |
| Features | SCP | |
| Mounting Type | Surface Mount | |
| Package / Case | 16-SMD Module (6 Leads) | |
| Size / Dimension | 0.95" L x 0.57" W x 0.40" H (24.2mm x 14.5mm x 10.2mm) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |
| Efficiency | 73% | |
| Power (Watts) - Max | 2W | |