Ohmite RW2R0DAR005JET
RW2R0DAR005JET picture photo
Mfg. Part Number
RW2R0DAR005JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2R0DAR005JET.pdf
Availability of RW2R0DAR005JET
QUANTITY
RW2R0DAR005JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2R0DAR005JET
Internal Part NumberEIS-RW2R0DAR005JET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4524 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2R0DAR005JET
Related LinksRW2R0DA, RW2R0DAR005JET Datasheet, Ohmite Distributor
RW2R0DAR005JET Details Description
Related parts for RW2R0DAR005JET
RES 5.6 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf