Ohmite RW2R0DAR010JET
RW2R0DAR010JET picture photo
Mfg. Part Number
RW2R0DAR010JET
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.01 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2R0DAR010JET.pdf
Availability of RW2R0DAR010JET
QUANTITY
RW2R0DAR010JET Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2R0DAR010JET
Internal Part NumberEIS-RW2R0DAR010JET
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.01
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4524 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2R0DAR010JET
Related LinksRW2R0DA, RW2R0DAR010JET Datasheet, Ohmite Distributor
RW2R0DAR010JET Details Description
Related parts for RW2R0DAR010JET
SWITCH DIP TOP SLIDE 4POS 24V datasheet.pdf
IDC CABLE - HPL64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
TRANS 2NPN 40V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 8 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 1.47K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 287 OHM 1% 1/3W 1206 datasheet.pdf