Ohmite RW2R0DAR050FT
RW2R0DAR050FT picture photo
Mfg. Part Number
RW2R0DAR050FT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2R0DAR050FT.pdf
Availability of RW2R0DAR050FT
QUANTITY
RW2R0DAR050FT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2R0DAR050FT
Internal Part NumberEIS-RW2R0DAR050FT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4524 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2R0DAR050FT
Related LinksRW2R0D, RW2R0DAR050FT Datasheet, Ohmite Distributor
RW2R0DAR050FT Details Description
Related parts for RW2R0DAR050FT
IC OPAMP GP 1MHZ RRO 8SO datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 200V 8A TO220AB datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 22-25AWG TAB datasheet.pdf
SWITCH 2 LEVEL SS NO/NC .6A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
BUS SYSTEM CABLE INTERBUS 5POS datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD LOPWR 16-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 200V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 1.8NH 560MA 250 MOHM datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT SKT datasheet.pdf