Ohmite RW2R0DAR050FT
RW2R0DAR050FT picture photo
Mfg. Part Number
RW2R0DAR050FT
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.05 OHM 1% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2R0DAR050FT.pdf
Availability of RW2R0DAR050FT
QUANTITY
RW2R0DAR050FT Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2R0DAR050FT
Internal Part NumberEIS-RW2R0DAR050FT
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.05
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4524 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2R0DAR050FT
Related LinksRW2R0D, RW2R0DAR050FT Datasheet, Ohmite Distributor
RW2R0DAR050FT Details Description
Related parts for RW2R0DAR050FT
CONN HEADER 14POS .100 R/A GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 47PF 10V NP0 0402 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 270VIN 13.8VOUT 75W datasheet.pdf
CAP POLYMER 1200UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 400POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
KJB 55C 55#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf