Ohmite RW2S0CBR020JE
RW2S0CBR020JE picture photo
Mfg. Part Number
RW2S0CBR020JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2S0CBR020JE.pdf
Availability of RW2S0CBR020JE
QUANTITY
RW2S0CBR020JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2S0CBR020JE
Internal Part NumberEIS-RW2S0CBR020JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.02
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4122 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
Height0.227" (5.77mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2S0CBR020JE
Related LinksRW2S0C, RW2S0CBR020JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW2S0CBR020JE Details Description
Related parts for RW2S0CBR020JE
RES SMD 280K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
PHOTOTRNS NPN W/CAP SIDE LOOK datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 4MM 6.69" datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 140 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CIR 37C 37#16 FR PIN RECP WALL datasheet.pdf
EMITTER GREEN MODULE datasheet.pdf
CAP FILM 1000VDC 0.33UF RADIAL datasheet.pdf