Ohmite RW2S0CBR150J
RW2S0CBR150J picture photo
Mfg. Part Number
RW2S0CBR150J
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2S0CBR150J.pdf
Availability of RW2S0CBR150J
QUANTITY
RW2S0CBR150J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2S0CBR150J
Internal Part NumberEIS-RW2S0CBR150J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4122 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
Height0.227" (5.77mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2S0CBR150J
Related LinksRW2S0C, RW2S0CBR150J Datasheet, Ohmite Distributor
RW2S0CBR150J Details Description
Related parts for RW2S0CBR150J
ESD HANDLER 12-5/8X20-1/8X1 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
DIP CODED ROTARY SWITCH datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
RES 8.5K OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 139 I/O 256BGA datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 4A 80 MOHM TH datasheet.pdf
RES 105 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf