Ohmite RW2S0CBR150J
RW2S0CBR150J picture photo
Mfg. Part Number
RW2S0CBR150J
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.15 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2S0CBR150J.pdf
Availability of RW2S0CBR150J
QUANTITY
RW2S0CBR150J Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2S0CBR150J
Internal Part NumberEIS-RW2S0CBR150J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.15
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4122 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.407" L x 0.226" W (10.34mm x 5.74mm)
Height0.227" (5.77mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2S0CBR150J
Related LinksRW2S0C, RW2S0CBR150J Datasheet, Ohmite Distributor
RW2S0CBR150J Details Description
Related parts for RW2S0CBR150J
CONN RECEPT/CAP 9 POS MINI RECT datasheet.pdf
CLAMP TIE MIN 18 LBS #4 NAT 4.3" datasheet.pdf
MCU BOARD ADAPTER SO-34 ST7 datasheet.pdf
SOLDER SHIELD TERM 24 AWG LEAD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.15A 5V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 165VIN 12VOUT 50W datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 6.5VOUT 100W datasheet.pdf