Ohmite RW2S0DA1R00JE
RW2S0DA1R00JE picture photo
Mfg. Part Number
RW2S0DA1R00JE
Brief Description
RES SMD 1 OHM 5% 2W J LEAD
Datasheet Download
RW2S0DA1R00JE.pdf
Availability of RW2S0DA1R00JE
QUANTITY
RW2S0DA1R00JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW2S0DA1R00JE
Internal Part NumberEIS-RW2S0DA1R00JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1
Tolerance±5%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case4524 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Pedestal
Size / Dimension0.455" L x 0.240" W (11.56mm x 6.10mm)
Height0.231" (5.87mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW2S0DA1R00JE
Related LinksRW2S0D, RW2S0DA1R00JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW2S0DA1R00JE Details Description
Related parts for RW2S0DA1R00JE
RES SMD 294 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES SMD 5.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIAC ALTERNISTOR 600V 10A TO220 datasheet.pdf
IC 80C51 MCU 256 RAM 44LQFP datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT/LCK/CAP 12CKT datasheet.pdf
TRANS RF BIPO 70W 1.85 55KCR-1 datasheet.pdf
RES SMD 82.5K OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf