Ohmite RW3R0DBR005JE
RW3R0DBR005JE picture photo
Mfg. Part Number
RW3R0DBR005JE
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 0.005 OHM 5% 3W J LEAD
Datasheet Download
RW3R0DBR005JE.pdf
Availability of RW3R0DBR005JE
QUANTITY
RW3R0DBR005JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW3R0DBR005JE
Internal Part NumberEIS-RW3R0DBR005JE
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRW
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.005
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case6327 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.625" L x 0.273" W (15.88mm x 6.93mm)
Height0.231" (5.87mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW3R0DBR005JE
Related LinksRW3R0D, RW3R0DBR005JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW3R0DBR005JE Details Description
Related parts for RW3R0DBR005JE
RES SMD 604 OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONN UMC RCPT STR SMD datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 324MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS RA GRAY datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 500MW SOD80 datasheet.pdf
RES SMD 1.62K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 200PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IN LINE COUPLERS datasheet.pdf
HDI SMPR.080SPCL.250SPCL/LP/ BEN datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
10UF 40V 7,6X20,4MM 125C 20000H datasheet.pdf