Ohmite RW3R5EAR200JE
RW3R5EAR200JE picture photo
Mfg. Part Number
RW3R5EAR200JE
Brief Description
RES SMD 0.2 OHM 5% 3.5W J LEAD
Datasheet Download
RW3R5EAR200JE.pdf
Availability of RW3R5EAR200JE
QUANTITY
RW3R5EAR200JE Order Process
Ship out your order
Specifications of RW3R5EAR200JE
Internal Part NumberEIS-RW3R5EAR200JE
RoHS InformationRW "E" Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3.5W
CompositionWirewound
FeaturesCurrent Sense
Temperature Coefficient±90ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case8127 J-Lead
Supplier Device PackageSMD J-Lead, Recessed
Size / Dimension0.811" L x 0.273" W (20.60mm x 6.93mm)
Height0.278" (7.06mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RW3R5EAR200JE
Related LinksRW3R5E, RW3R5EAR200JE Datasheet, Ohmite Distributor
RW3R5EAR200JE Details Description
Related parts for RW3R5EAR200JE
TRIMMER 50 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 33.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IGBT 1700V 340A 1250W SP6 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN CAP SEALING FOR PXM6012 datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3.44A 84 MOHM datasheet.pdf