Vishay Sfernice RWM04102R20JR15E1
RWM04102R20JR15E1 picture photo
Mfg. Part Number
RWM04102R20JR15E1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WIREWOUND 2.2 OHM 3W
Datasheet Download
RWM04102R20JR15E1.pdf
Availability of RWM04102R20JR15E1
QUANTITY
RWM04102R20JR15E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWM04102R20JR15E1
Internal Part NumberEIS-RWM04102R20JR15E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRWM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.2
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWM04102R20JR15E1
Related LinksRWM04102, RWM04102R20JR15E1 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RWM04102R20JR15E1 Details Description
Related parts for RWM04102R20JR15E1
IC AUDIO AMP 70W 1CH SIL-12 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS 30AWG 16IN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 5A 8SOPWRPAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 45MA 13 OHM SMD datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB datasheet.pdf
TVS DIODE 180VWM 291.6VC R-6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf