Vishay Sfernice RWM04105600JR15E1
RWM04105600JR15E1 picture photo
Mfg. Part Number
RWM04105600JR15E1
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES WIREWOUND 560 OHM 3W
Datasheet Download
RWM04105600JR15E1.pdf
Availability of RWM04105600JR15E1
QUANTITY
RWM04105600JR15E1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWM04105600JR15E1
Internal Part NumberEIS-RWM04105600JR15E1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRWM
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)560
Tolerance±5%
Power (Watts)3W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Proof, Safety
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 350°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.217" Dia x 0.472" L (5.50mm x 12.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWM04105600JR15E1
Related LinksRWM04105, RWM04105600JR15E1 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
RWM04105600JR15E1 Details Description
Related parts for RWM04105600JR15E1
CONN HEADER 2MM 24POS VERT .155" datasheet.pdf
2" SHAFT FOR A43 SERIES POT datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
SMB (F) 75 OHM STR (M) TO PCB datasheet.pdf
EVAL BOARD PI3109-01-HVIZ datasheet.pdf
IC MCU 16BIT datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V X7R 0603 datasheet.pdf