Vishay/Dale RWR71N1001FMB12
RWR71N1001FMB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71N1001FMB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71N1001FMB12.pdf
Availability of RWR71N1001FMB12
QUANTITY
RWR71N1001FMB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71N1001FMB12
Internal Part NumberEIS-RWR71N1001FMB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateM (1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71N1001FMB12
Related LinksRWR71N1, RWR71N1001FMB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71N1001FMB12 Details Description
Related parts for RWR71N1001FMB12
CONN PIN CRIMP 24-28AWG GOLD datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.9V SNT-4A datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
BOX ABS/PBT GRY 13.78"L X 9.84"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
RES 143K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 3.24K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 100BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
INDUCTOR 6.8 UH datasheet.pdf