Vishay/Dale RWR71S1001FSRSL
RWR71S1001FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1001FSRSL
Brief Description
RES 1K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1001FSRSL.pdf
Availability of RWR71S1001FSRSL
QUANTITY
RWR71S1001FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1001FSRSL
Internal Part NumberEIS-RWR71S1001FSRSL
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1001FSRSL
Related LinksRWR71S1, RWR71S1001FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1001FSRSL Details Description
Related parts for RWR71S1001FSRSL
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 158 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 450V 8.8A TO-262 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf
RES 13.3K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 78 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
RES 120K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf