Vishay/Dale RWR71S10R0FSS70
RWR71S10R0FSS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S10R0FSS70
Brief Description
RES 10 OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S10R0FSS70.pdf
Availability of RWR71S10R0FSS70
QUANTITY
RWR71S10R0FSS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S10R0FSS70
Internal Part NumberEIS-RWR71S10R0FSS70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S10R0FSS70
Related LinksRWR71S1, RWR71S10R0FSS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S10R0FSS70 Details Description
Related parts for RWR71S10R0FSS70
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 200MW 1005 datasheet.pdf
CAP FILM 4.7UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 25V 14A/16A HWSON datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 95POS SMD datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf