Vishay/Dale RWR71S1211FRS70
RWR71S1211FRS70 picture photo
Mfg. Part Number
RWR71S1211FRS70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.21K OHM 2W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR71S1211FRS70.pdf
Availability of RWR71S1211FRS70
QUANTITY
RWR71S1211FRS70 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR71S1211FRS70
Internal Part NumberEIS-RWR71S1211FRS70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR71S
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.21k
Tolerance±1%
Power (Watts)2W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.187" Dia x 0.812" L (4.75mm x 20.62mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR71S1211FRS70
Related LinksRWR71S1, RWR71S1211FRS70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR71S1211FRS70 Details Description
Related parts for RWR71S1211FRS70
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC DDS 10BIT 50MHZ 16-TSSOP datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 26POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
PUSHBUTTON SWITCH 16MM 6V RED datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 19POS PIN datasheet.pdf
UNIVERSAL MAT TRIM KIT 42"X18" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 0.4VA 28V datasheet.pdf